Aktualności konsularne

Wspominając Radio Luxembourg w PRL

16 maja 2013
Aktualności konsularne
Wspominając Radio Luxembourg w PRL, plakat

Wspominając Radio Luxembourg w PRL

Wystawa ?Wspominając Radio Luxembourg w PRL? zainicjowana przez Ambasadora Luksemburga, p. Conrada Brucha została opracowana przez Annę Malewską-Szałygin i Jacka Żukowskiego z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

By stworzyć tę multimedialną wystawę autorzy sprowadzili z Luksemburga materiały dźwiękowe i fotograficzne oraz przeprowadzili ok. 30 wywiadów ze znanymi i nieznanymi słuchaczami Radia Luxembourg z całej Polski. Stąd na wystawie można przeczytać wspomnienia m.in. dziennikarza Wojciecha Manna, Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, czy Andrzeja Olechowskiego.

Ekspozycja stanowi swoisty powrót do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, dając jednocześnie bogatą i ciekawą artystycznie lekcję historii: prezentując wspomnienia dawnych słuchaczy Radia Luxembourg, przekonuje współczesnego widza o tym, że Radio przyczyniło się do przełomowych zmian w muzyce rozrywkowej i prezentujących ją mediach. Jej celem, jak mówi jej inicjator p. Bruch, jest umożliwienie młodym Polakom odkrycia, że mimo trudnych warunków materialnych w komunistycznych czasach, licznych niedoborów i braków, również ich pokolenie miało kontakt z młodzieżową kulturą muzyczną.

Wystawa to także doskonała okazja do przypomnienia wrocławskich wątków w dziejach Radia Luxembourg, m.in. występu na antenie w latach 80. XX wieku wrocławianina, Jakuba Bromskiego, obecnego reżysera, a wówczas DJ.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 17. maja do 5. czerwca 2013 r. w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a – 21 we Wrocławiu, na II piętrze. Wstęp wolny.