Aktualności

Estoński CIT – decyzja do końca stycznia 2021

15 stycznia 2021
Aktualności, Doradztwo podatkowe, Podatki

Estoński CIT – decyzja do końca stycznia 2021

Do 31.01.2021 należy poinformować Urząd o wyborze preferencyjnego systemu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych zwanego potocznie „estońskim CIT” w 2021 r.

Powyższe rozwiązanie stanowi novum w polskim systemie podatkowym. Jego główną zaletą jest możliwość odroczenia powstania obowiązku podatkowego na moment dystrybucji zysku. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli dysponować większymi środkami na inwestycje, co powinno przełożyć się na szybszy niż dotychczas rozwój przedsiębiorstw. Pozwoli ono także na poprawę płynności finansowej podatników, co w obecnych czasach pandemicznych ma szczególne znaczenie.

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych przeznaczony jest wyłącznie dla spółek kapitałowych, które będą m.in. spełniać kryteria przychodowe (roczne przychody nie przekraczające 100.000.000,00 PLN brutto), czy kryteria inwestycyjne (określona wysokość nakładów na cele inwestycyjne lub wydatków na wynagrodzenia). Koniecznym ponadto będzie niezwłoczne podjęcie działań księgowych. Skorzystanie z estońskiego CIT będzie zatem wiązało się ze spełnieniem wielu przesłanek, z którymi należy się bardzo wnikliwie zapoznać.

W tym celu zapraszamy na bloga BSO Prawo & Podatki, na którym pojawiać się będą artykuły oraz poradniki na temat estońskiego CIT.