Mec Maciej Szermach został zaproszony do dyskusji nad wpływem inicjatyw klastrowych na innowacyjny rozwój firm sektora MŚP. Panel z udziałem przedstawicieli najważniejszych polskich i niemieckich klastrów oraz instytucji około biznesowych odbył się we Wrocławiu podczas konferencji AHK Polska Klastry motorem innowacyjności.
- Klastry motorem innowacyjności
- Klastry motorem innowacyjności
- Klastry motorem innowacyjności
Podczas konferencji zainicjowanej przez Polsko-Niemiecka Izbę Przemysłowo-Handlową zaprezentowane zostały polskie i niemieckie przykłady dobrych praktyk klastrowych. Stronę polską reprezentowali: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca oraz przedstawiciele klastra Nutribiomed i Cinnomatech. Swoimi doświadczeniami podzielili się reprezentanci Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii oraz dyrektorzy zarządzający dwóch klastrów bawarskich. Konferencja była także okazją do przedstawienia polskiej polityki klastrowej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, o której opowiedziała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, p. Ilona Antoniszyk-Klik.
Konferencję zakończyła dyskusja panelowa, podczas której uczestnicy konferencji zastanawiali się wspólnie, jak pobudzać małe i średnie firmy do współpracy w ramach klastrów i jak zachęcać do inwestowania w innowacje. Mec. Maciej Szermach, który ma liczne doświadczenia w procesie tworzenia i funkcjonowania struktur klastrowych, podzielił się swą wiedzą na temat norm i regulacji prawnych towarzyszących konstruowaniu zrzeszeń przedsiębiorców. Kancelaria BSO Prawo & Podatki od wielu lat jest członkiem klastra Nutribiomed oraz aktywnie wspiera różnego typu inicjatywy klastrowe.
Konferencja AHK Polska ?Klastry motorem innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Założenia polityki klastrowej na 2014-2020.? odbyła się 12 września 2013 r. we wrocławskim hotelu Mercure.
Wrocław to doskonałe miejsce na dyskusję o klastrach i ich przyszłości przede wszystkim ze względu bogate doświadczenia przedsiębiorców Dolnego Śląska w tym obszarze. W regionie z powodzeniem od wielu lat działają zrzeszenia przedsiębiorców, m.in. w obszarze drzewnym (Side Cluster), ekoenergetycznym (EEI), żywnościowo ? biotechnologiczno – biomedycznym (Nutribiomed) czy technologii w wytwarzaniu (Cinnomatech). I co najważniejsze rozwijają się nie tylko na terenie Polski, ale również poza granicami naszego kraju.