Prawne Vademecum Młodego Przedsiębiorcy to wynik wielomiesięcznych prac zespołu inicjatyw Młodzi Reformują Polskę oraz Młodzi Prawnicy Usprawniają Państwo. Konferencja, która odbyła się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżyła idee publikacji.
Wykład inauguracyjny poświęcony barierom w prowadzeniu działalności gospodarczej wygłosił mec. Krzysztof Bramorski. Mec. Bramorski jest jednym z mentorów projektu, uczestnikiem m.in. paneli eksperckich w ramach prezydenckiego Forum Debaty Publicznej „Sprawne i służebne państwo” oraz „Społeczna gospodarka rynkowa”. Kancelaria BSO Prawo & Podatki sprawuje opiekę merytoryczną nad publikacją.
- Prawne Vademecum Młodego Przedsiębiorcy
- Prawne Vademecum Młodego Przedsiębiorcy
Prawne Vademecum Młodego Przedsiębiorcy (PVMP)
to – wsparty stypendium im. Lesława A. Pagi – projekt inicjatyw Młodzi Reformują Polskę oraz Młodzi Prawnicy Usprawniają Państwo. Skierowany został do młodych start-up’owców, którzy chcą rozpocząć pracę na własny rachunek, ale powstrzymuje ich niechęć do polskiej biurokracji: stosy niezbędnych formularzy, liczba procedur, które są czasochłonne, ale niezbędne, by rozpocząć działalność w Polsce. Sam podręcznik to efekt wielomiesięcznej – kierowanej przez ekspertów z poszczególnych dziedzin prawa – pracy młodych prawników, studentów i doktorantów, którzy na kilkudziesięciu stronach zebrali esencję prawnej strony przedsiębiorczości. Odbiorca, który zetknie się z PVMP, znajdzie w nim elementarną wiedzę na temat poszczególnych form prowadzenia przedsiębiorstwa – pod lupę wzięta została, przynajmniej w podstawowym zakresie, każda z możliwości. W opracowaniu znaleźć będzie można także informacje o tym, jak wygląda sytuacja przedsiębiorcy jako podatnika, pracodawcy czy strony umowy cywilnoprawnej. W tej części czytelnik dowie się także o formach finansowania działalności, zarówno ze środków krajowych, jak i europejskich. W ostatniej części opracowania przeczyta natomiast, w jaki sposób może zakończyć prowadzenie działalności, pozna podstawowy przebieg procedury likwidacyjnej i upadłościowej.