Od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik i płatnik będzie posiadał swój indywidualny mikrorachunek podatkowy, prowadzony przez Narodowy Bank Polski.
Indywidualny mikrorachunek podatkowy będzie służył do wpłat należności z tytułu podatku PIT, CIT i oraz VAT. Oznacza to, że od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą zobowiązania podatkowe do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Docelowo, taka forma rozliczeń ma dotyczyć wszystkich podatków. Co ważne, mikrorachunek podatkowy będzie służył tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy podatnika
Wprowadzenie mikrorachunku ma zapewnić szybszą obsługę płatności PIT, VAT i CIT oraz przyśpieszyć uzyskiwanie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach.
Aby ustalić numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego, należy skorzystać z dedykowanego generatora mikrorachunku podatkowego na stronie Ministerstwa Finansów.
https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r., dlatego wpłata na nie należności podatkowych po tej dacie nie będzie już możliwa.
Każdy podatnik w Polsce powinien mieć identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP. Jeśli jednak podatnik czeka na decyzję o jego przyznaniu to należy wpłacić w takiej sytuacji należność skarbową na mikrorachunek podatkowy właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (będzie opublikowane w grudniu 2019).
Znajdzie się tam również szczegółowe objaśnienie, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki. W zaistniałym przypadku realizując przelew należy podać numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd skarbowy mógł zidentyfikować i prawidłowo rozliczyć wpłatę.
Podstawa prawna:
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.