Galeria

Otwarcie Konsulatu Honorowego Luksemburga

16 maja 2013
Konsulat Luksemburga we Wrocławiu

Otwarcie Konsulatu Honorowego Luksemburga

16 maja 2013 r. o godz. 18.00 Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburg p. Conrad Bruch wraz z przedstawicielami władz miasta i regionu uroczyście zainaugurował działalność Konsulatu Honorowego Luksemburga we Wrocławiu. Otwarciu 17. urzędu konsularnego we Wrocławiu towarzyszył wernisaż wystawy ?Wspominając Radio Luxembourg w PRL?.

Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburg, p. Conrad Bruch, przedstawiciele władz miasta i regionu Dolnego Śląska, korpus konsularny akredytowany we Wrocławiu oraz reprezentanci wrocławskiego środowiska naukowego, politycznego i kulturalnego wzięli udział w uroczystości otwarcia nowej placówki konsularnej we Wrocławiu. Krzysztof Bramorski, Konsul Honorowy Luksemburga we Wrocławiu oficjalnie zainaugurował działalność placówki, która mieści się we Wrocławiu przy ul. Rzeźniczej 32-33, w stylowej kamienicy ?Pod Gorgoną?.

Uruchomienie Konsulatu Luksemburga zrodziła potrzeba i liczę, że ta sama potrzeba skłoni przedsiębiorców do aktywnego partnerstwa, a turystów do wzajemnego poznania kultury naszych społeczności.  Dolny Śląsk i Luksemburg mają sobie wiele do zaoferowania. ? mówił Konsul Honorowy, Krzysztof Bramorski zaraz po zaprzysiężeniu, 21 lutego 2013 r., w Ambasadzie Luksemburga w Warszawie.

Konsulat Honorowy Luksemburga jest 17 urzędem konsularnym[1] we Wrocławiu. Zadaniem placówki, a przede wszystkim Konsula Honorowego, będzie wspieranie współpracy gospodarczej i kulturalnej oraz zapewnienie obywatelom Luksemburga, przebywającym na terenie Dolnego Śląska, pomocy i opieki prawnej.

Dolny Śląsk jest postrzegany poza granicami Polski, jako region z perspektywami, a jego mieszkańcy, jako społeczność przyjazna i jednocześnie aktywna gospodarczo – mówi Konsul Honorowy. Pamiętajmy również o przygotowaniach do objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Możemy czerpać przykłady z doświadczeń stolicy Luksemburga, która dwukrotnie otrzymała ten tytuł ? dodaje Krzysztof Bramorski.

Otwarcie Konsulatu stało się również okazją do rozpoczęcia wystawy ?Wspominając Radio Luksemburg w PRL?. Wystawa po sukcesach, jakie święciła w Warszawie i Krakowie, została sprowadzona do Wrocławia. Ekspozycja wprowadza w klimat lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych. Prezentuje wspomnienia dawnych słuchaczy Radia Luksemburg, takich jak dziennikarz Wojciech Mann, Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska czy były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, przekonując współczesnego widza o tym, że Radio Luksemburg przyczyniło się do przełomowych zmian w muzyce rozrywkowej i prezentujących ją mediach.

[1] Na podstawie wykazu urzędów konsularnych w Polsce, MSZ, www.msz.gov.pl