Galeria

Krzysztof Bramorski Kawaler Orderu Uśmiechu

18 grudnia 2010
Krzysztof Bramorski, Kawaler Orderu Uśmiechu

Krzysztof Bramorski Kawaler Orderu Uśmiechu

18 grudnia 2010 r. pośród gwaru, śmiechu i radości wrocławianin, Krzysztof Bramorski odebrał najjaśniejszy ze wszystkich orderów ? Order Uśmiechu. To jedyne na świecie odznaczenie nadawane dorosłym przez dzieci, Krzysztof Bramorski odebrał podczas X Jubileuszowego Spotkania Pacjentów Wyleczonych z Choroby Nowotworowej.

Ceremonia przyjęcia w poczet Kawalerów Orderu Uśmiechu odbyła się podczas X Jubileuszowego Spotkania Pacjentów Wyleczonych z Choroby Nowotworowej, które zgromadziło byłych i obecnych małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. To właśnie dzieci z Kliniki wystąpiły o przyznanie odznaczenia Krzysztofowi Bramorskiemu, uznając, że będzie to najlepszy sposób, by podziękować mu za troskę o ich los, a przede wszystkim za pozyskane na ich leczenie fundusze.

Ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu, którą poprowadzili Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka oraz członkowie Kapituły, Gerald Żorawik i Krzysztof Rączka, miała bardzo uroczysty charakter, a sam odznaczony był niezwykle wzruszony. Emocje widoczne były także na twarzach dzieci. Nie mogły doczekać się tradycyjnego nawoływania, które towarzyszy każdej ceremonii wręczenia Orderu Uśmiechu. Gdy w końcu rozbrzmiały słowa: Słuchajcie! Słuchajcie! Słuchajcie!, na Sali dało się słyszeć poruszenie. Czy przybył tu Krzysztof Bramorski? nawoływał Kanclerz. Jestem, odpowiedział przyszły Kawaler Orderu Uśmiechu, i przez gromadkę dzieci przy akompaniamencie fanfar zagranych przez Orkiestrę Wojskową i burzy oklasków, został wprowadzony na scenę.

Rozpoczęła się ceremonia wręczenia Orderu, która od kilkunastu lat przebiega według tego samego ceremoniału – pasowanie różą na Kawalera Orderu Uśmiechu oraz odznaczenie Orderem, a na koniec swoisty test. Do pucharu wyciśnięto sok z cytryny. W pucharze kwaśna cytryna, zobaczymy jak sobie poczyna Kawaler Orderu Uśmiechu ? powiedziało jedno z dzieci i wręczyło napój nowemu Kawalerowi. Chwilę później, Krzysztof Bramorski uśmiechnął się płomiennie. Dzielnie przeszedł próbę, choć, jak sam stwierdził trochę obawiał się, że jego uśmiech będzie lekko krzywy.

Krzysztof Bramorski serdecznie podziękował dzieciom i członkom Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu za to zaszczytne wyróżnienie. Nie krył, jak wiele znaczy ono dla niego, ale przyznał również, że postępował by tak samo bez względu na to, czy jego praca byłaby zauważona czy nie. Liczy się bowiem tylko dobro dzieci ? stwierdził i obiecał, że nadal będzie pomagać i wspierać małych pacjentów z wrocławskiej Kliniki, czego najlepszym potwierdzeniem będzie kolejna aukcja charytatywna zaplanowana na czerwiec przyszłego roku. Na koniec uroczystości odczytano list Prezydenta Wrocławia dr. Rafała Dutkiewicz skierowany do Kawalera Orderu Uśmiechu, w którym pogratulował odznaczenia.

Wydarzenie zgromadziło wielu szanownych gości, a wśród nich przedstawiciele Rady Miasta ? pani Wanda Ziembicka, pan dr Jacek Ossowski. W tak uroczystej chwili nie mogło oczywiście zabraknąć rodziców Kawalera. Krzysztof Bramorski to już kolejny mieszkaniec Wrocławia uhonorowany przez dzieci Orderem Uśmiechu. Do grona wrocławskich Kawalerów Orderu Uśmiechu należą, m.in. ks. kard. Henryk Gulbinowicz i prof. Alicja Chybicka.

O przyznanie Orderu Uśmiechu wnioskowały dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. W ten sposób mali pacjenci postanowili odwdzięczyć się mu za organizację przez ostatnie pięć lat aukcji charytatywnych, z których dochód, prawie 600 tys. złotych przekazywany był na rzecz dzieci i budowę Kliniki Przylądek Nadziei.