Galeria

V Aukcja Charytatywna 2009

9 grudnia 2009
V AUKCJA 2009. Krzysztof Bramorski

V Aukcja Charytatywna 2009

Prezydentowa Maria Kaczyńska, Premier Tadeusz Mazowiecki, Kardynał Henryk Gulbinowicz, ksiądz Prymas Józef Glemp, prof. Norman Davies, prof. Magdalena Abakanowicz, prof. Jan Miodek, Andrzej Tylkowski, Irena Kwiatkowska? nie sposób jednym tchem wymienić wszystkich znakomitości, które wsparły V Doroczną Aukcję Charytatywną Kancelarii BSO Prawo & Podatki. 9 grudnia w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza zlicytowano ponad 30 unikalnych przedmiotów darowanych przez osobistości życia publicznego. Całkowity dochód ? ponad 60 tysięcy złotych ? przekazany został na budowę Kliniki Przylądek Nadziei ? nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Jubileuszowa, V Doroczna Aukcja Charytatywna BSO Prawo & Podatki rozpoczęła się tuż po godzinie 18.00, 9 grudnia 2009 w Sali Wielkiej Ratusza. Uroczystego otwarcia dokonali mec. Krzysztof Bramorski, organizator Aukcji oraz prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. To właśnie na rzecz małych podopiecznych prof. Chybickiej i jej zespołu medycznego co roku organizowana jest Aukcja.

Od pięciu lat celem naszej Aukcji Charytatywnej jest zapewnienie dzieciom chorym na nowotwory możliwości leczenia się w specjalistycznym ośrodku ? mówił mec. Krzysztof Bramorski.  Za pieniądze z ostatnich czterech Aukcji, prawie pół miliona złotych, zakupiliśmy specjalistyczną aparaturę medyczną. Teraz przyszła pora, by zatroszczyć się o miejsce, w którym dzieci będą mogły na najwyższym światowym poziomie odzyskiwać zdrowie.

Budowa Kliniki Przylądek Nadziei to ogromne wyzwanie. Jej koszt szacuje się na około 60 milionów ale patrząc na zaprezentowane przez prof. Chybicką zdjęcia nie powinno być nam żal ani jednej złotówki. Ponad 200 gości Aukcji miało okazję zobaczyć w jakim stanie jest rzeczywiście budynek Kliniki: sypiący się sufit, popękane rury. Te zdjęcia potwierdziły, że pieniądze zebrane podczas tegorocznej Aukcji nie pójdą na marne.

Jak co roku w Aukcji licznie wzięli udział przedstawiciele biznesu, kultury i polityki, m.in. posłowie Aldona Młyńczak i Michał Jaros, konsul Niemiec Annette Bußmann, prof. Jan Miodek, Andrzej Tylkowski, Krzysztof Folta, Mirosław Wróbel, Leszek Cichoński i zawsze wierne Aukcji ? Izabella Skrybant-Dziewiątkowska i Wanda Ziembicka.

Uroczystość rozpoczął mini recital Antoniego Fierka. 11-letni chłopak jeszcze kilka miesięcy temu występował w spektaklu Teatru Muzycznego Capitol. Od maja walczy z chorobą nowotworową w Klinice prof. Chybickiej. Jego występ poruszył serca osób zebranych w Ratuszu. Zaśpiewana przez niego piosenka pt. ?Nigdy nie ulegnę? wywołała wzruszenie na twarzach gości, którzy nagrodzili występ gromkimi brawami. Ale nie był to jedyny urzekający moment tegorocznej Aukcji.

Po raz drugi wręczono statuetki Krasnala Dobrodzieja, tym osobom, które okazały wiele życzliwości i szczodrości dla organizowanych przez Kancelarię BSO Prawo & Podatki Aukcji. Tegoroczne Krasnale Dobrodzieje z rąk mec. Krzysztofa Bramorskiego odebrali: pani Elin Magnusson, Pan Zbigniew Sebastian, Pani Katarzyna Bryc i pan Jakub Szymczak. Statuetką uhonorowano również Prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa, który od wielu lat przekazuje na Aukcję hojne dary oraz Marka Obszarnego, który wielokrotnie prowadził aukcje w Ratuszu. Obaj niestety w ostatniej chwili musieli odwołać swoją obecność w Ratuszu.

Na tegoroczną Aukcję wystawiono ponad 30 przedmiotów, a wśród nich: ręcznie robioną biżuterię, złoty zegarek na rękę, rzeźby, grafiki, płyty polskich artystów, książki. Wszystkie przedmioty podarowały osoby znanych w Polsce i poza granicami kraju. Ale były i prace dzieci: figurki wykonane przez drugoklasistów jednej z wrocławskich Szkół Podstawowych.

Jubileuszową Aukcję BSO Prawo & Podatki poprowadził Konrad Imiela, aktor i dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. Wspomagali go autorzy licytowanych darów, m.in. Izabella Skrybant-Dziewiątkowska, która opowiedziała o tym jak licytowana właśnie gitara trafiła do rąk jej męża, Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Mała Oliwia z Fundacji ?KRZYŚ? prezentując podarowane pluszaki zaproponowała za nie kwotę 1000 zł. I choć licytacja stanęła wcześniej na 500 zł, to znalazł się kupiec, który kupił je za tę właśnie wyższą kwotę. Szczególnym zainteresowaniem licytatorów cieszyły się jednak dary Prezydentowej Marii Kaczyńskiej i ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Ten pierwszy uzyskał kwotę 7 000, drugi zaś ? złoty zegarek na rękę ? aż 11.000 zł. To właśnie dar Jego Eminencji osiągnął najwyższą na tegorocznej Aukcji sumę. Pod młotek poszły również rzeźby Małgorzaty Kaszyńskiej i Beaty Hołod-Zwolańskiej (każdy około 2 600 zł), grafiki Andrzeja Tylkowskiego (około 4 000 zł), brązowy odlew ręki Leszka Możdżera (2 200 zł), porcelanowy zegar Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa (4.000 zł).

W sumie z licytacji przedmiotów podczas V Dorocznej Aukcji Charytatywnej BSO Prawo & Podatki pozyskano kwotę ponad 60 000 zł. Organizatorzy Aukcji, jak i przedstawiciele Kliniki są zadowoleni z takiego wyniku. To duży sukces zważywszy na panujący kryzys i wszechobecne oszczędności – mówił mec. Krzysztof Bramorski po zakończeniu licytacji.

Licytacja zakończyła się późnym wieczorem, ale i bardzo wzruszającym momentem. Pan Mirosław Wróbel, który wylicytował gitarę Zbigniewa Dziewiątkowskiego oddał ją na zakończenie Aukcji wzruszonej ofiarodawczyni, Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej. Gitara, zakupiona 30 lat temu podczas wspólnej podróży po Stanach Zjednoczonych, stanowi sentymentalną pamiątkę po zmarłym mężu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Wrocławski Marian Gołębiewski, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Dolnośląska Izba Gospodarcza, a patronat medialny: Telewizja TeDe, Telewizja Wrocław, Radio Rodzina, Radio Wrocław, Radio RAM, Newsweek Polska, Rzeczpospolita, Tygodnik Katolicki Niedziela, Gość Niedzielny.